twitter Tweet

Student Research Forum Winners

Congratulations SRF winners Krystina Sorwell (Poster presentation winner), David Roalf (2nd place Public Health oral presentation winner), Megan Herting (1st place Addiction & Behavior oral presentation winner), and Allison Anacker (2nd place Addiction & Behavior oral presentation winner). 

Nice work! 

A full listing of SRF winners follows....   

SRF Winner's Circle  -A full program can be downloaded at http://srf.ohsu.edu  

Poster presentation winners
Award - $200  

Emily Pratt - Biochemistry
Andrew Han – Environmental and Biomolecular Systems
Melanie Laederich – Cellular and Developmental Biology
Kyle Malloy – Integrated Biosciences
Meghan Betcher – Science and Engineering
Carole Kuehl – Molecular Microbiology & Immunology
Stefanie Linch – Molecular Microbiology & Immunology
Annie Behrend – Human Nutrition
Nick Vyleta – Neuroscience
Krystina Sorwell – Behavioral Neuroscience  

Oral Presentation winners
1st place award - $300
2nd Place award - $200  

Cancer Research
1st   Kinrin Yamanaka –  Physiology & Pharmacology
2nd  Stephen Hyter - College of Pharmacy at Oregon State University  

Public Health
1st   Brigit Adamus Hatch - Public Health and Preventive Medicine
2nd  David Roalf - Behavioral Neuroscience  

Technology & Medical Devices
1st   Zach Beattie – Biomedical Engineering
2nd  James McKanna  - Department of Medical Informatics & Clinical Epidemiology  

Cardiovascular Research
1st   Michelle Berny – Biomedical Engineering
2nd  Jonathan Nelson – Molecular & Medical Genetics  

Pathology
1st   Raymond Hickey – Molecular & Medical Genetics
2nd  Daniel Coleman - College of Pharmacy at Oregon State University  

Addiction & Behavior
1st   Megan Herting – Behavioral Neuroscience
2nd  Allison Anacker - Behavioral Neuroscience  

Qualitative Medicine
1st   Kristin Swafford – SON- Population Based Nursing
2nd  Allie Buti (registered by Steven Fiala)– Public Health & Preventative Medicine
2nd  Heather Hill - Biomedical Informatics and Clinical Epidemiology  

Immunology
1st   Takahiro Hayashi – Department of Science & Engineering
2nd  Joshua Walker – Microbiology & Molecular Immunology  

Metabolism
1st   Daniel Cleary - Neuroscience Graduate Program
2nd  Nicole Paulk – Cell & Developmental Biology  

Drug Discovery
1st  Krisitn Diez Sauter – Cell & Developmental Biology
2nd Vincent Bicocca – Cell & Developmental Biology  

Physiology
1st   Todd Groesbeck – SOD - Biomaterials and Biomechanics
2nd  Zev Einhorn – Neuroscience Graduate Program  

Developmental Biology & Stem Cell Research
1st   Molly Harding - Cell & Developmental Biology
2nd  Chelsea Shields Bahney - Cell & Developmental Biology

Previous Story Irina Fonareva Receives Ashworth Graduate Training Award Next Story Lauren Dobbs Receives NIH National Research Service Award
Facebook Twitter LinkedIn YouTube Instagram OHSU Braille services OHSU sign language services OHSU interpreter services X